Plecionka miedziana to specjalny rodzaj taśmy składającej się z wielu cienkich drutów miedzianych. Stosowana jest w elektronice do odsysania cyny z pól lutowniczych tzw. padów na PCB lub do czyszczenia padów przy reballingu z układami BGA. Elementy elektroniczne na obwodach drukowanych PCB lutowane są przy użyciu różnego rodzaju stopów najczęściej cyny z ołowiem itp. W celu wymiany lub demontażu elementu elektronicznego istnieje potrzeba jego odlutowania. Najczęściej do tego celu używa się ręcznych odmrażarek lub lutownic. Czasami jednak zachodzi potrzeba precyzyjnego i dokładnego odciągnięcia nadmiaru cyny w miejscach pola lutowniczego lub nie ma możliwości użycia odciągacza ze względu na duży rozmiar końcówki.
Taśma do usuwania cyny z układów
Odlutowywanie to proces, który jest niezbędny do usunięcia elementów z płytki drukowanej. Proces ten może być wykonywany za pomocą różnych narzędzi, ale najbardziej efektywnym, precyzyjnym i dokładnym sposobem jest użycie oplotu miedzianego. Plecionka miedziana jest również doskonałym narzędziem do czyszczenia padów lutowniczych, które uległy utlenieniu lub zanieczyszczeniu topnikiem podczas reballingu układów BGA. Głównym składnikiem oplotu miedzianego jest miedziana taśma o szerokości od 0,5 mm do 1 mm. Posiada ona plastikową warstwę nośną, która umożliwia nawijanie jej na plastikowe szpulki i pakowanie w opakowania typu blister. Maksymalna dopuszczalna temperatura do ciągłego użytkowania oplotu miedzianego to 260 stopni Celsjusza.
Jak używać plecionki miedzianej ?
Pierwszym krokiem podczas używania wyciągu z cyny w oplocie jest rozgrzanie lutownicy do temperatury roboczej. Jeśli na stacji lutowniczej dostępny jest regulator temperatury, ustaw ją na 850 do 900 stopni Fahrenheita. Najbardziej wydajne jest żelazko z małą końcówką.
Nawinąć taśmę na końcówkę lutowniczą, używając mechanizmu podającego, jeśli taki istnieje. Taśma powinna pokrywać końcówkę, ale nie powinna wystawać poza jej długość.
Podczas usuwania cyny ze złącza, należy umieścić taśmę przylegającą do złącza lutowniczego lub punktu, z którego wyciągamy cynę.
Przyłożyć ciepło na około 15 sekund. Dobrym wskaźnikiem wystarczającego czasu nagrzewania jest sytuacja, gdy skrobanie ostrym ostrzem powoduje odsłonięcie zaizolowanej żyły miedzianej.
Wycofać i usunąć taśmę. W przypadku stosowania oplotu miedzianego należy uważać, aby nie odsłonić zbyt dużej jego części poprzez oderwanie zbyt dużej ilości taśmy na raz; pozostawi to odsłoniętą miedź, która może się utlenić w kontakcie z powietrzem i zmniejszyć jej skuteczność jako ekstraktora.
Zastosowanie plecionki miedzianej
Proces usuwania cyny i defektów lutowniczych z płytek drukowanych jest skomplikowaną operacją, która jest zwykle wykonywana w specjalnych laboratoriach. Najprostszym sposobem usuwania wad lutowniczych jest zastosowanie specjalnej taśmy. Taśma składa się z cienkiego oplotu zaimpregnowanego kalafonią lub innym środkiem topiącym. Taśma jest nakładana na defekt i lutowana za pomocą konwencjonalnej lutownicy. Obecność kalafonii lub topnika na powierzchni taśmy powoduje, że roztopiony lut spływa do oplotu. Główną wadą tej metody jest jednak to, że nie jest uniwersalna: można ją stosować tylko do lutu cynowo-ołowiowego, nie sprawdza się przy lutowaniu na fali i wymaga dodatkowych materiałów (taśm impregnowanych kalafonią).