Bezpieczeństwo danych i komputera

Ochrona komputera – z pozoru temat rzeka, jednak nie trzeba wiele, aby prawidłowo zabezpieczyć się przed atakami hackerskimi. Żeby uchronić się przed zagrożeniami musimy najpierw zacząć od zmiany własnych nawyków, czyli:
• Unikajmy podejrzanych linków; często hakerzy tworzą strony złudnie przypominające takie, które często odwiedzamy np. Facebook, a następnie wykradają nasze hasła i loginy, symulując próbę logowania się. Strony takie najczęściej posiadają adres nie pasujący do przeglądanej treści, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na linkami przesyłane od znajomych i unikać wchodzenia na linki przesłane przez maila.
• Nie pobierajmy plików z niezaufanych stron internetowych – często zdarza się, że mają przyciągający uwagę tytuł, a tak naprawdę zawierają wirusa, który może mieć różnorakie działanie i skutki.
• Ograniczmy korzystanie z płatności kartą przez internet do minimum, co prawda wszystkie płatności są w dzisiejszych czasach szyfrowane, jednak nie jest problemem stworzenie strony wykradającej dane karty albo wgranie wirusa rejestrującego też te dane.
Oczywiście są to tylko nawyki, pewnie znane są wam takie hasła informatyczne, jak firewall czy antywirus. Zapora ogniowa pozwala blokować wybrane, lub wszystkie połączenia przychodzące do naszego komputera i wychodzące od nas do sieci. Przydatne przy nieautoryzowanych próbach przesyłania danych – wtedy wirus nic nie będzie w stanie zdziałać. Rzecz jasna, jak sama jego nazwa wskazuje, najlepszą ochronę przed wirusami da nam antywirus. Tu już wybór zależy od was, rynek oferuje bardzo zróżnicowaną ofertę programów antywirusowych, z czego większość spełnia swoje zadanie. Z darmowej oferty obecnie najbardziej polecany jest Avast, a z płatnych – Eset.

 

Author: admin