Susz z traw a dobre zdrowie koni

Konie to zwierzęta posiadające specyficzną budowę układu pokarmowego. Mając to na uwadze każdy hodowca powinien zadbać o ich właściwą dietę. Komponując plan żywieniowy, należy zawsze wziąć pod uwagę masę ciała zwierzęcia oraz stan jego zdrowia. Doskonałym pokarmem dla koni jest powszechnie dostępny na rynku rolniczym susz z traw. Czym charakteryzuje się ta wysokiej jakości karma dla koni?

Systematyczne karmienie a dobra kondycja koni

Każdy doświadczony hodowca doskonale wie, jak ważną rolę w życiu tych zwierząt pełni właściwe odżywianie. Tylko pokarmy bogate w witaminy oraz cenne dla zdrowia składniki mineralne potrafią zapewnić tym zwierzętom witalność, dobrą kondycję oraz zdrowie przez długie lata.

Niezwykle ważną rolę w żywieniu koni odgrywa systematyczność. Ważne jest, aby zwierzęta te miały regularny dostęp do pasz objętościowych oraz mogły pobierać pasze treściwe kilka razy dziennie, w małych porcjach oraz o stałych porach. Ogólnie przyjmuje się, że że konie powinny być karmione przez 16 godzin w ciągu doby. Pozostałe osiem godzin to czas na odpoczynek układu trawiennego. Taki system jest najlepszy dla specyficznej budowy układu pokarmowego koni. Zwierzęta te posiadają bowiem mały żołądek i są narażone na dolegliwości trawienne. Jeśli będą one obierały zbyt duże dawki pasz treściwych, to wówczas może dojść do zaczopowania układu pokarmowego. Nie bez znaczenia jest też jakość podawanego pokarmu.

Susz z łąkowych traw – cenny pokarm dla koni

W okresie letnim wiele koni ma możliwość przebywania na świeżym powietrzu i odżywiania się wartościowymi, świeżymi trawami. Niestety w okresie zimowym jest to niemożliwe. Wówczas to warto do menu tych zwierząt wdrożyć susz z traw.

Preparat ten jest dostępny w wielu sklepach w postaci granulatu i stanowi bardzo wartościową karmę. Zawiera ona w swoim składzie cenne białko oraz włókno w ilościach do około dwudziestu procent. W skład suszu z traw łąkowych wchodzi także tłuszcz – ok. 3% oraz skrobia – ok 2 %.

Zgranulowany susz z trawy stanowi bardzo wartościowy dodatek do każdej paszy treściwej. Dzięki zawartości włókna przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz trawiennego tych zwierząt. Jest ona sprawdzonym pokarmem dla tych koni, które szybko pochłaniają pokarm. Podanie suszu zmusza je do dokładnego przeżuwania. Preparat ten stanowi także cenne źródło wolno uwalnianej energii, dzięki czemu zwierzę jest aktywne oraz posiada bardzo dobrą kondycję prze cały dzień.

Podawanie koniom suszu z traw łąkowych to bardzo dobry pomysł. Jest to wysokiej jakości preparat dla:

  • koni z zaburzeniami układu trawiennego
  • koni problemami układu oddechowego
  • nadpobudliwych osobników

Starszym zwierzętom, które posiadają problemy z uzębieniem granulat z traw łąkowych można podawać na mokro. Może on być spożywany także przez kucyki, alpaki, króliki, kozy oraz owce. Preparat te stanowi doskonałe uzupełnienie pasz objętościowych, a w szczególności siana. Susz z traw nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników, zatem jest bardzo wartościową karmą w którą warto zainwestować chcąc, aby hodowane zwierzęta cieszyły się dobrym zdrowiem.

Author: admin